top of page

De opname van De Bouwtafel | 8 juli, Aalsmeer

  • 1 dag geleden
  • 2 minuten om te lezen
De Bouwtafel met Patrick Franssen NOAHH architecten; Anne Goes Okay Units; Eva van Zeeland; Matthijs Lemmers Prowood en Hans Maréchal M+R interior architecture bna bni
De Bouwtafel met Patrick Franssen NOAHH architecten; Anne Goes Okay Units; Eva van Zeeland; Matthijs Lemmers Prowood en Hans Maréchal M+R interior architecture bna bni

Dank aan De Bouwtafel voor de uitnodiging aan M+R interior architecture deel te nemen aan de opnamedag in Aalsmeer en stil te staan bij een van de grootste ruimtelijke vraagstukken van deze tijd: de realisatie van 400.000 nieuwe woningen.

Hoewel M+R interior architecture niet direct betrokken is bij de grootschalige woningbouwopgave, raakt de discussie ons vakgebied wel degelijk. Iedere ruimtelijke interventie – van stedenbouw tot interieur – draagt immers bij aan de kwaliteit van de leefomgeving. Juist daarom vinden wij het belangrijk om ook vanuit het perspectief van de interieurarchitectuur een bijdrage te leveren aan het debat.


De urgentie van de woningbouwopgave vraagt om daadkracht en innovatieve oplossingen. Tijdelijke huisvestingsconcepten kunnen daarin een belangrijke rol spelen. Ze bieden de mogelijkheid om op relatief korte termijn verlichting te bieden aan een structureel tekort. Tegelijkertijd mag snelheid nooit het enige criterium zijn waarop we ontwerpen en bouwen.

Architectuur is meer dan het realiseren van vierkante meters. Zij vormt het decor van het dagelijks leven en bepaalt in belangrijke mate hoe mensen wonen, elkaar ontmoeten en zich verbonden voelen met hun omgeving. De kwaliteit van onze gebouwde leefomgeving heeft een directe invloed op welzijn, sociale cohesie en de duurzaamheid van onze samenleving.


Juist daarom pleiten wij voor een langetermijnperspectief. Niet bouwen voor de behoefte van vandaag alleen, maar ontwerpen met het besef dat gebouwen zich moeten kunnen aanpassen aan de veranderende maatschappelijke, demografische en ecologische context. Toekomstbestendige architectuur kenmerkt zich door flexibiliteit, een lange levensduur en een intrinsieke ruimtelijke kwaliteit die de waan van de dag overstijgt.


Ook wanneer tijdelijke woningen onderdeel zijn van de oplossing, vraagt dat om een fundamenteel andere benadering. Tijdelijkheid mag nooit synoniem worden aan vrijblijvendheid of een lagere kwaliteitsambitie. Integendeel: juist de tijdelijke gebouwde omgeving moet ontworpen worden vanuit principes van circulariteit, adaptiviteit en hoogwaardig hergebruik. Alleen dan ontstaat een flexibele woningvoorraad die kan meebewegen met een toekomstige afname of verschuiving van de vraag, zonder onnodige verspilling van materialen, energie en ruimtelijke kwaliteit.


De woningbouwopgave is daarmee niet uitsluitend een kwantitatieve uitdaging, maar vooral een kwalitatieve. Niet alleen de vraag hoeveel we bouwen is bepalend, maar vooral hoe we bouwen. De keuzes die we vandaag maken, bepalen de leefomgeving van generaties na ons.


Duurzaamheid begint daarom niet bij techniek alleen, maar bij ontwerp. Bij het vermogen om gebouwen te creëren die betekenisvol blijven, zich kunnen aanpassen aan veranderende omstandigheden en een blijvende bijdrage leveren aan de kwaliteit van onze leefomgeving.


Want uiteindelijk is de meest duurzame architectuur niet de architectuur die het snelst wordt gerealiseerd, maar de architectuur die generaties lang relevant blijft.

bottom of page